Ir ļoti daudzas situācijas, kad domājam – kā lai panāk savu! Gribat lai bērns nomazgā traukus, mīļotais cilvēks aiziet uz veikalu pēc maizes, vai iznes atkritumus, padotais darbā mūžīgi kavē, kaut arī vairākkārt sodīts, bet tik un tā kavē! Nu kas par cilvēkiem! Ko ar viņiem iesākt? Daudzi no Jums teiks – kā ko? Bērnu sodīt, mīļotajam cilvēkam “uzbraukt”, bet darbinieku atlaist! Te es vēlos Jūs iepazīstināt ar dažiem paņēmieniem, kā ar cilvēku “tikt galā” psiholoģiski. Bet pirms sāku Jums izklāstīt dažādus psiholoģiskus trikus, vēlos atgādināt – neaizskariet otra cilvēka cieņu, neizmantojiet psiholoģiju, lai kādu ietekmētu ar sliktu nolūku.
1.Palūdziet kādu priekšmetu vai pakalpojumu.
Šis efekts ir zināms kā Bendžamina Franklina efekts. Franklinam bija nepieciešams iekarot kāda cilvēka uzmanību. Diemžēl tas bija kāds, kurš neieredzēja Franklinu un pat centās izvairīties no situācijām , kurās nāktos tikties. Franklins pieklājīgi palūdza, lai šis cilvēks aizdod viņam ļoti dārgu grāmatu, bet kad to saņēma - izteica dziļu pateicību. Šādi stāsti atkārtojas laiku pa laikam. Būtība ir tāda, ka cilvēks, kurš jums kaut reizi ir izdarījis pakalpojumu, otrreiz to darīs ar vēl lielāku prieku. Izskaidrojums pavisam vienkāršs – cilvēks nolemj, ja jūs viņam lūdzat pakalpojumu vai lietu, tad arī uz viņa lūgumu jūs reaģēsiet atsaucīgi. Mēs nekad nevaram zināt, vai mums nekas nebūs nepieciešams, pat no vislielākā ienaidnieka.
2.Prasiet vairāk!
Šo tehniku sauc “Ar durvīm pa pieri”. Jāprasa no cilvēka daudz vairāk, nekā jums tas patiesībā nepieciešams. Jūs droši varat lūgt izdarīt trakas lietas, kaut arī jūs zināt, ka šis cilvēks noteikti to nedarīs. Pēc tam, kad oponents būs atteicies no lietām, kuras patiešām viņš nevēlas darīt, droši sperat nākošo soli. Prasiet to, ko patiesībā bijāt iecerējis. Tas liks oponentam justies neērti un viņš piekritīs bez vārda ierunas. Šādā situācijā arī jums liktos, ka noteikti būs neglīti atteikt palīdzību!
3.Uzrunājiet cilvēku vārdā.
Populārais amerikāņu psihologs Deils Karnegi uzskata, ka cilvēku uzrunāt vārdā ir ļoti svarīgi. Uzrunājot personu vārdā, uzreiz ir jūtama tās uzmanība. Mūsu vārdi ir īpaši. Sadzirdot savu vārdu, mēs sajūtam savu eksistenci. Bet tas ir galvenais, kas izraisa pozitīvas emocijas pret cilvēku, kurš jūs ir uzrunājis. Tieši tāpat var pieminēt titulu, sociālo statusu. Ja jūs pret kādu attieksieties sekojošā veidā, tad pretī saņemsiet identisku attieksmi. Piemēram, sauciet kādu par draugu sarunas laikā un iegūsiet draudzību. Bet, vēloties pie kāda strādāt, uzrunājiet šo cilvēku par bosu, direktoru, priekšnieku! Interesanti, bet fakts, kā mūs spēj ietekmēt tikai uzrunas veids.
4.Glaimojiet.
Liekas, vienkārša taktika! Tomēr arī šeit ir daži knifi. Esiet uzmanīgi un vērīgi! Ja jūsu glaimi neizskatīsies īsti, tas atnesīs daudz negatīvas emocijas. Pētnieki atklājuši, ka cilvēki meklē kognitīvo balansu, cenšoties, lai domas un izjūtas saskan. Gadījumā, ja glaimojat cilvēkam ar augstu pašvērtējumu, un glaimi izklausīsies patiesi, tad jūs iepatiksieties šim cilvēkam, jo apstiprināsiet viņā domas un izjūtas. Savukārt, glaimošana cilvēkam ar zemu pašvērtējumu var novest pie pretēja rezultāta - jūsu vārdi būs pretrunā ar šī cilvēka izjūtām. Šāda tipa cilvēki ir nepārliecināti par sevi un bieži saka to, ko nedomā un neizjūt.
5.Atspoguļojiet.
Atspoguļošana pazīstama arī kā mīmikrija. Daudzi cilvēki šo paņēmienu izmanto automātiski, pat neiedziļinoties un nepadomājot, ka tas ir psiholoģisks triks. Šeit tiek kopēta otra cilvēka uzvedība, runas manevrs un žesti. Bet daudzi, ar aktiermākslas talantu apveltīti cilvēki, šo triku izmanto ar nolūku. Cilvēki sliecās labāk izturēties pret tiem, kuros saredz līdzību sev.
6.Iemācieties klausīties!
Kādam teikt, ka viņam nav taisnība, nav pats labākais veids kā iegūt viņa uzmanību. Efekts pie šādas rīcības būs pilnīgi pretējs. Pastāv citi veidi kā paust savu viedokli, neiegūstot sev ienaidnieku. Piemēram, paklausieties ko saka jūsu sarunu biedrs, centieties saprast, kā un kādēļ viņš tā uzskata. Tad jūs noteikti atradīsiet kopīgu argumentu, kāpēc jūs domājat tieši tā. Tad jūs varēsiet izmantot šo argumentu, lai parādītu savu pozīciju. Vispirms paudiet piekrišanu sarunu biedram, jo tas liks ieklausīties jūsu izteiktajos argumentos.
7.Atkārtojiet sarunu biedra teikto.
Viens no visefektīvākajiem veidiem kā piesaistīt sarunu biedru un parādīt viņam, ka jūs patiešām saprotat viņa nostāju – pārfrāzēt to, ko viņš saka. Pasakiet tieši to pašu, tikai ar citiem vārdiem. Šī tehnika pazīstama kā refleksā klausīšanās. Tā bieži rīkojas psihoterapeiti – cilvēki izstāsta par sevi vairāk. Šādu tehniku viegli izmantot draugu lokā. Formulējiet kāda pateikto frāzi kā jautājumu! Tā jūs parādīsiet ka esat ieklausījies cilvēkā un viņam būs komfortabli jūsu sabiedrībā. Līdz ar to persona, kuras uzmanību būsiet iekarojis, ieklausīsies arī jūsu viedoklī.
8.Sarunas laikā piekrītoši mājiet ar galvu.
Kad cilvēki sarunas laikā piekrītoši pamāj, tas liek runātājam apzināties, ka viņā ieklausās un teiktajam piekrīt. Tas ir tas pats - mīmikrijas efekts. Tātad, mājiet piekrītoši sarunas laikā ar cilvēku, kā rezultātā jūsu sarunu biedrs piekritīs arī jūsu sacītajam. Žesti vienmēr ir iedarbīgs veids dažādās situācijās.
Mēs varam manipulēt ar cilvēku, iekarojot viņa uzmanību. Bet, lai to izdarītu mums jābūt gana pacietīgiem un savaldīgiem. Nekas nenotiek uzreiz! Viss labais nāk ar laiku! Arī balss tonim ir milzīga nozīme jūsu teiktajā. Iespējams cilvēks arī nepievērš uzmanību savam tonim, bet tas noteikti nāk no zemapziņas un arī paliek otra zemapziņā. Tāpēc vienmēr pievērsiet uzmanību tonim, ar kādu jūs runājiet!